Krby

Krby se v našich končinách stávají stále populárnějšími. Dříve byly výsadou rodinných domů, ale dnes není problém pořídit si krb i do bytu, i když je potřeba počítat s kompromisem. Plápolající plamen krbového ohně v místnosti navodí neopakovatelnou romantickou atmosféru a velmi zpříjemní dlouhé zimní večery. Velmi populární jsou také zahradní krby.

Spousta lidí vnímá krb především jako vynikající ozdobu interiéru, ale naprostá většina krbů je navrhnuta tak, aby dokázala vytopit místnost, ve které se nachází, případně i místnosti více. Pokud si tedy pořídíte krb, můžete poměrně výrazně ušetřit na topení. Jako klasické krby můžeme označit krby s otevřeným ohništěm. Od těchto krbů se již upouští, protože mají řadu nevýhod oproti krbům s krbovou vložkou. Zásadní nevýhodou je velmi nízká účinnost při vytápění místnosti. Uvádí se, že účinnost krbů s otevřeným ohništěm je až čtyřikrát menší. Dalším faktorem je i bezpečnost. Krby s vložkou bývají chráněné sklem, takže se nemusíme bát, že by z ohně vyskočil rozžhavený uhlík, který by mohl zapálit celý obývací pokoj. Kromě toho z otevřeného krbu unikají prachové částečky popela, které se nepříjemně podepíší na čistotě okolí krbu.

Zásadním omezením při stavbě krbu bývá komín. Pokud komín nemáte, můžete se s klasickým krbem rozloučit. Bez komína krb fungovat nebude. Respektive bude, ale nejspíš byste to při troše štěstí odnesli nedobrovolnou návštěvou nemocnice. V případě, že komín nemáte a přesto byste krb doma chtěli, nemusíte zoufat. Existují totiž i krby plynové nebo elektrické, které vesměs komín nepotřebují. Těmto typům bude věnován jeden z příštích článků. Kromě komína je důležité také vymezení ochranné zóny kolem krbu. V této zóně by se neměly vyskytovat hořlavé předměty, především tedy nábytek. Podlaha v blízkosti krbu by měla mít nehořlavou úpravu.

Cena krbu může být různá, pohybuje se v řádech desetitisíců korun. Zpravidla je nutné si najmout profesionální firmu, která krb postaví. K samotným stavebním pracím je samozřejmě nutné připočíst cenu za vybranou krbovou vložku. Alternativou pro ty zručnější je vlastnoruční stavba krbu. Řada firem zhotovuje krby na míru podle představ zákazníků.

Jeden komentář k “Krby”